а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раздума

(се) раздумат
Вид збор: Глагол, свршен
1. се размисли
Англиски: think Албански: mendoj
Примери:
Уште не се раздумала, стигнале Турците.
2. се раззборува
Англиски: talk Албански: flas
Примери:
Многу си се раздумала пред децата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи