а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раздружи

раздружат; раздружил; раздружен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 42484
1. Прекине политички, економски, деловни и други врски.
Англиски: separate
2. (се раздружи) се раздели, се разедини
Англиски: separate
Примери:
Македонија се раздружи од Југославија.
Изведенки
1. раздружува несв.
(се) раздружуваат
2. раздружување ср.
глаг. им.