а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раздрпа

раздрпаат; раздрпал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 53286
Со тегнење, влечење искине.
Англиски: tear
Примери:
Многу силно го повлече и му ја раздрпа кошулата.