а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раздробен

раздробени
Вид збор: Придавка
Ранг: 11795
1. Разбиен на помали делови.
Англиски: shattered
Примери:
Раздробен камен.
2. Расчленет на мали делови.
Англиски: split
Примери:
Раздробени сили.
Раздробено земјоделство.