а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раздрнка

раздрнкаат; раздрнкал; раздрнкан
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 41169
1. Направи нешто да почне силно да тропа, чука.
Албански: troket
Примери:
Кога ги раздрнкаа ѕвонците, стана несносно.
2. расипе, растрои
Албански: prish
Употреба: Разговорно
Примери:
Брзо го раздрнка автомобилот.
3. (се раздрнка) се растропа, се расчука
Албански: trokas
Примери:
Се раздрнкаа ѕвонците по ридот.
4. (се раздрнка) Се распаше, остане без контрола.
Англиски: spoil Албански: humb kontroll
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ако се раздрнка тој по градот, како што знае, ништо нема да стане.
5. (се раздрнка) Почне да дрнда (лошо да свири) на некој инструмент (клавир, гитара).
Англиски: strum Албански: llomotis
Употреба: Преносно значење
Примери:
Како што се раздрнкало детево на гитарава, не мисли да престане.