а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раздрнда

(се) раздрндаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да дрнда (работи со дрдндало).
Албански: shkreh, shkrif
Примери:
Се раздрнда мајсторот и работата беше свршена.
2. многу зборува, дрдори
Англиски: blab Албански: llomotis
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ама сте се раздрндале.