а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раздреме

раздремат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Скрши дремка некому, расони.
Англиски: wake up Албански: zgjoj
Примери:
Ќе ме раздреме викотницата.
2. (се раздреме) се расони
Англиски: wake up Албански: zgjohem
Примери:
Тогаш дури се раздремав.