а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раздрапа

раздрапаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со чешање разрани.
Англиски: scratch Албански: gërvisht
Примери:
Многу си ја раздрапал ногата.
2. (се раздрапа) Почне многу да се чеша.
Англиски: scratch Албански: gërvishtet
Примери:
Што си се раздрапал, срамота е.
3. (се раздрапа) Се потсмева некому, се шегува на нечија сметка
Англиски: joke Албански: përqesh
Употреба: Преносно значење
Примери:
Кога ќе се раздрапа тој, да пукнеш од смеа.