а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раздразнет

раздразнета
Вид збор: Придавка
Ранг: 18455
Кој се наоѓа во состојба на раздразнетост; кој изразува раздразнетост.
Англиски: irritated
Примери:
Беше многу раздразнет од нејзината постапка.
Со раздразнет глас.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК