а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раздразлив

раздразливи
Вид збор: Придавка
Ранг: 21709
1. Кој се дразни лесно.
Англиски: touchy
Примери:
Не можеше да се зборува со него, многу беше раздразлив.
2. Кој предизвикува дразнење.
Англиски: irritable
Примери:
Раздразливо држење.
Раздразлив поглед.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК