а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раздојде

раздојдат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 44178
Дојде од сите страни.
Англиски: arrive
Употреба: Разговорно
Примери:
Сите пилиња ќе раздојдат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК