а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раздор

раздорот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10155
Разногласие меѓу одделни луѓе, расправија.
Англиски: discord Албански: grindje, përçarje, sherr
Примери:
Предизвика раздор.
Сее раздор.
(разг.) Јаболко на раздорот.
Изведенки
раздорен прид.
раздорни
Што води до раздор.
Пример: Раздорни здравствени реформи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК