а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раздоми

раздомат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Растури дом.
Албански: prish familjen
2. Раскине брачна врска.
Англиски: divorce Албански: divorcoj, ndaj
3. (се раздоми) Растури свој дом.
Албански: prish familjen
4. (се раздоми) Раскине своја брачна врска.
Англиски: divorce Албански: divorcoj
FlexiMac
 менување на македонски глаголи