а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раздолжи

раздолжат; раздолжил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 53046
1. Ослободи некого од долг.
Англиски: write off debts Албански: kthej huan
Употреба: Економија
Примери:
Не коси се, те раздолжив.
2. (се раздолжи) Се ослободи од долг.
Англиски: write off debts Албански: kthej borxhin
Употреба: Економија
Примери:
Најпосле и јас се раздолжив со сите.
3. развлече
Англиски: lengthen Албански: zgjas
4. (се раздолжи) се развлече
Англиски: lengthen Албански: zgjas