а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раздипли

раздиплат
Вид збор: Глагол, свршен
Развие нешто здиплено - обично за ткаенина, облека.
Англиски: unfold
Примери:
Ги раздипли сите килими.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи