а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раздими

раздимат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи нешто да почне да испушта дим; распали, разгори.
Примери:
Големиот студ го раздими оџакот на нашата куќа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи