а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раздере

раздерат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34319
1. Дерејќи искине на парчиња.
Англиски: tear Албански: shqyej, rrjep
Примери:
Го повлече силно и му ја раздра кошулата.
2. Причини драска на кожата, огули, изгребе.
Англиски: scratch Албански: gërvisht
Примери:
Си ја раздрав ногата.
3. (се издере) Се огули, се изгребе.
Англиски: scratch Албански: gërvisht
Примери:
Сиот се раздрав кога паднав.
4. Се развика.
Англиски: yell Албански: bërtas
Употреба: Преносно значење
Примери:
Што си се раздрал толку?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК