а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раздени

разденило
Вид збор: Глагол, свршен
1. (преод.) развидели, самне
Англиски: dawn Албански: agon, gdhin
Употреба: Безлично , Преносно значење
Примери:
И го разденило на една планина.
2. (се раздени) Стане видело, осамне.
Англиски: dawn Албански: gdhin, zbardh, agon
Употреба: Безлично
Примери:
Додека се врати од работа, се раздени.
(разг.) Ми се раздени.
Изрази
(посл.) На еден дури не му се стемни, на друг не може да му се раздени.
(клетва) Да не го раздени, да даде господ!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи