а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разделба

мн. разделби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3631
1. Разделување со блиски.
Англиски: farewell Албански: ndarje, lamtumirë
Примери:
На разделба.
Разделба со покојникот.
Тешка разделба.
2. Времето поминато далеку од блиските.
Англиски: separation Албански: i ndar, ndarje
Примери:
Три години на печалба, три години разделба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК