а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раздвоен

раздвоени
Вид збор: Придавка
Ранг: 13236
1. Кој е внатрешно неединствен.
Англиски: split
Примери:
Внатрешно раздвоена личност.
2. Кој разделува нешто.
Англиски: separating
Примери:
раздвојна линија
раздвоен ѕид