а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раздвижи

раздвижат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6219
1. Почне да движи нешто.
Англиски: mobilize Албански: lëviz, mobilizoj
Примери:
Не можеше никако да ги раздвижи нозете.
Ја раздвижија машината.
2. Оттргне од безучество; возбуди, разгранува.
Англиски: mobilize Албански: mobilizoj, gjallëroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ги раздвижи скриените сили на народот.
Тој сам го раздвижи културниот живот на градот.
Ги раздвижи народните маси.
Страшната вест раздвижи и старо и младо.
3. (се раздвижи) Почне да се движи.
Англиски: move Албански: fillon të lëviz
Примери:
Се раздвижија луѓето.