а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разгука

(се) разгукаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне многу да гука.
Примери:
Гугутките се разгукале.
Детево нешто многу се разгукало.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи