а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разгром

(едн.) разгромот
Вид збор: Именка, машки род
(целосен) пораз, уништување
Англиски: defeat
Примери:
Еден ден по разгромот на четата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи