а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разгрне

разгрнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Открие нешто, дигне она со кое е нешто огрнато.
Албански: përpush
Примери:
Го разгрна жарот со дрвото.
2. Широко отвори, раствори.
Англиски: spread Албански: përhap
Примери:
Со разгрнати раце.
3. Отфрли настрана нешто.
Албански: hudhë anash
Примери:
Да ги разгрнеме лисјата што попаѓале ноќеска.
Го разгрна снегот.
4. развие, пројави
Англиски: develop Албански: zhvilloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Разгрнаа широка дејност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи