а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разгрли

(се) разгрлат
Вид збор: Глагол, свршен
разгради, распетла, раскопча
Англиски: bare
Примери:
Таа носеше црвен, разгрлен фустан без ракави.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи