а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разгрее

разгреат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стопли нешто.
Англиски: warm up Албански: nxeh, ngroh
Примери:
Ќе го приближи до огнот и ќе го разгрее.
2. (се разгрее) Почне да грее.
Англиски: shine Албански: del dielli, shkëlqen
Примери:
Стани Јано, стани ќерко / сонце ми се разгреало.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи