а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разграни

разгранат
Вид збор: Глагол, свршен
1. (само во 3. л.) Пушти гранки.
Англиски: branch out Албански: degëzoj
Употреба: Ботаника
Примери:
Дрвото зад куќата убаво разграни.
2. развие, рашири
Англиски: spread Албански: përhap, degëzoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ја разграни добро работата.
3. (се разграни, само во 3. л.) - Пушти гранки.
Англиски: branch out Албански: degëzoj
Примери:
Липите во паркот веќе се разграниле.
4. се развие, се рашири
Англиски: develop Албански: përhap, zhvilloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Индустријата се разграни многу брзо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи