а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разгранетост

Вид збор: Именка, женски род
1. развиен, раширен
Албански: degëzim, zhvillim
2. расчленет
Албански: shpërndarje
FlexiMac
 менување на македонски глаголи