а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разградување

Вид збор: Именка, среден род
1. (глаг. им.) Симнува, отстранува ограда.
Албански: heq gardh
2. (глаг. им.) Распетлува, разголува гради.
Албански: hap, shpalos
FlexiMac
 менување на македонски глаголи