а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разгради

разградат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Симне, отстрани ограда.
Албански: shkarkoj
Примери:
Ни го разградија дворот.
2. разруши, урне
Англиски: destroy Албански: shkatëroj
Примери:
Така е тоа со тебе: јас ќе изградам, ти ќе разградиш.
3. (се разгради) се урне, се разруши
Албански: shkatëroj
Примери:
Се разгради покривот на старата куќа.
4. Се разложи на составни делови, елементи.
Англиски: degrade Албански: degradoj
Употреба: Хемија
Примери:
Потребно е повеќе време материјалот да се разгради.
5. Распетла облека на градите, разголи гради.
Албански: zgjidh
Примери:
Прибери се, гледај како си разградена.
Ја разгради кошулата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи