а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разграден

Вид збор: Придавка
1. Срушен, урнат, демолиран.
Англиски: demolished
Примери:
Разградена градина.
2. Распетлан на градите.
Англиски: bare chested
FlexiMac
 менување на македонски глаголи