а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разграденост

Вид збор: Именка, женски род
1. Состојба на урнатост, срушеност.
Англиски: dilapidation Албански: rrënim, i rrënuar
2. Состојба на распетланост.
Албански: shpartallim, i shpartalluar
FlexiMac
 менување на македонски глаголи