а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разгор

мн. разгорот
Вид збор: Именка, машки род
Време на полн развиток, момент на највисоко напрегање на нешто.
Англиски: climax
Примери:
Во разгорот на жетвата.
(разг.) Во разгорот на младоста.
Во разгорот на настаните.
Во разгорот на работите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи