а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разгонува

разгонуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. разбркува
Англиски: chase away
2. (се разгонува) За женско животно пројави нагон за оплодување.
Употреба: Зоологија
Примери:
Кравите држени во штала се разгонуваат подоцна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи