а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разгони

разгонат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Пропади на разни страни.
Англиски: chase away Албански: dëboj, përzen
Примери:
Чуварот ги разгони децата.
2. Одбие од себе, отстрани, растера.
Англиски: dispel Албански: dëboj, përzen
Примери:
Ги разгони луѓето што мислеа со своја глава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи