а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разголен

разголени
Вид збор: Придавка
1. За делови на телото - со ништо непокриени.
Англиски: naked
Примери:
со разголен грб
2. Покажан во вистински вид, јавен, отворен.
Англиски: bare
Употреба: Преносно значење
Примери:
пред разголениот непријател
Сите нејзини тајни беа разголени.
Изведенки
разголено прил.
Пример: Тој самиот ми ги расправаше тие работи, онака разголено, озабено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи