а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разгоди

разгодат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Растури, расипе годеж, свршувачка, раздели згодени, свршени.
Англиски: disengage Албански: ndaj, prish, shkëput
Примери:
Без да му кажат го разгодиле.
2. Разреди, раздели на повеќе страни, распореди.
Англиски: spread Албански: përhap, shtrij
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
(нар. поез.) Разгодивме, мале, јунаците / каде двајца, мале, каде тројца.
3. (се разгоди) Растури, расипе годеж, свршувачка, раздели згодени, свршени.
Англиски: disengage Албански: ndaj, prish, shkëput
Примери:
Како што се згодивме, така и се разгодивме.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи