а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разговор

мн. разговори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 319
1. беседа
Англиски: talk Албански: predikim
Примери:
Дојдоа синоќа на разговор.
(разг.) Без разговори.
Во разговор.
Води разговори.
Врзе, заврзе разговор.
Нема разговор.
Предмет, тема на разговорот.
Телефонски разговор.
2. утеха, надеж, забава
Англиски: consolation Албански: ngushëllim
Употреба: Разговорно
Примери:
Го загубив мојот единствен разговор.