а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разговорче

мн. разговорчиња
Вид збор: Именка, среден род
разговор
Англиски: partner
Употреба: Деминутив
Примери:
Чупче разговорче, што не дојде сношти?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи