а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разговорник

мн. разговорници
Вид збор: Именка, машки род
1. Прирачник за учење странски јазик со разговори на теми од разни области.
Англиски: guide Албански: udhëzues, udhëheqës
Примери:
Француско-руски разговорник.
2. Човек или нешто друго со кое некој се занимава, теши кога е сам.
Англиски: partner Албански: shoqërues
Примери:
Мачето и беше единствениот разговорник.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи