а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разговорлив

разговорливи
Вид збор: Придавка
Што сака многу да разговара.
Англиски: talkative
Примери:
Разговорлива жена.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи