а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разговори

разговорат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Поведе разговор, стапи во разговор.
Англиски: talk Албански: bisedon, flet, llafos
Примери:
Да се види и разговори со некоја жена.
2. Со разговор утеши, охрабри, позанимава.
Англиски: comfort Албански: ngushëllon, rehaton
Примери:
Оди да го разговориш малу стариот.
3. (се разговори) Води разговор до крај.
Албански: mbaron bisedën
Примери:
Пиеле, јаделе и се разговориле.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи