а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разговорен

разговорна
Вид збор: Придавка
Ранг: 21285
1. Својствен на обичниот, усниот говор, кој се употребува во разговорот.
Англиски: spoken
Употреба: Лингвистика
Примери:
Во разговорниот јазик.
Разговорен стил.
2. Кој е во вид на разговор, дијалогичен.
Англиски: conversational
Примери:
Разговорен речник.
Во разговорна форма.
3. Кој сака многу да зборува.
Англиски: talkative
Употреба: Разговорно
Примери:
Разговорен човек.