а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разгневи

разгневат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19081
1. Доведе некого во состојба на силен гнев.
Англиски: enrage Албански: zemëroj, tërboj
Примери:
Тоа ги разгневи многу работниците.
2. (се разгневи) Се доведе во состојба на силен гнев.
Англиски: enrage Албански: zemëroj, tërboj
Примери:
Се разгневи непријателот.