а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разгневен

разгневени
Вид збор: Придавка
Кој се наоѓа во состојба на силен гнев; кој изразува силен гнев.
Англиски: furious
Примери:
Разгневените работодавци.
Разгневен глас, поглед.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи