а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разгмечи

разгмечат
Вид збор: Глагол, свршен
Со гмечење направи нешто да стане меко.
Англиски: squash
Примери:
Го разгмечи овошјето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи