а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разгледница

мн. разгледници
Вид збор: Именка, женски род
Поштенска картичка со слика на местото.
Англиски: picture postcard
FlexiMac
 менување на македонски глаголи