а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разглас

мн. разгласи
Вид збор: Именка, машки род
Разгласна станица преку која се даваат соопштенија.
Англиски: intercom
Употреба: Технологија
Примери:
Патниците ги повикаа преку разглас.
Од разгласот ечеше музика.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи