а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разгласи

разгласат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Даде гласност на нешто.
Англиски: announce Албански: shpall
Примери:
Кој ја разгласи најпрво веста?
2. (се разгласи) Стане познат на мнозина.
Англиски: announce Албански: shpall, njoftoj
Примери:
Се разгласи брзо во градот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи