а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разгатне

разгатнат
Вид збор: Глагол, свршен
открие, одгатне
Англиски: reveal discover
Примери:
Никој не можеше да разгатне од што му е болката.
Не настојувај да ги разгатнеш нејзините мудри зборови.
Изведенки
1. разгатнува несв.
разгатнуваат
2. разгатнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи